Kultura Dostępna


Program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Instytucja zarządzająca Programem  - Narodowe Centrum Kultury

Strategiczne cele programu -  wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej.


Ogólna koncepcja oraz przewidywane jakościowe rezultaty realizacji zadania

Odbiorcami projektu są członkowie Stowarzyszenia oraz uczniowie SOSW, którzy z ofert instytucji kultury korzystają sporadycznie lub nie korzystają w ogóle, pozostając poza obiegiem życia kulturalnego i społecznego lub mając do niego utrudniony dostęp. Sytuacja ta wynika z warunków społeczno – ekonomicznych oraz miejsca zamieszkania.

W ramach projektu zrealizujemy wyjazdy do teatru, muzeum i szkoły muzycznej, kina, planetarium, centrum interpretacji dziedzictwa narodowego. Pozyskane środki umożliwią nieodpłatne uczestnictwo osób z niepełnosprawnością intelektualną w życiu kulturalnym, pozwolą zintegrować się grupom wiekowym, przyczynią się do przełamywania barier w trakcie kontaktów z innymi uczestnikami wydarzeń.Bezpośredni udział w sztuce, na koncercie oraz muzeum pozwoli na wielozmysłowy odbiór sztuki. Przygoda z kulturą pomoże poznawać różne kręgi kultury, literatury, historii i języka. Wyjazdy mają również uświadomić uczestnikom potrzebę uczestnictwa w życiu kulturalnym.


Charakterystyka oferty realizowanej w ramach zadania

Realizacja zadania będzie polegała na zorganizowaniu 4 wyjazdów.POZNAŃ 03 - 04.10.2017r.


To pierwszy wyjazd w ramach realizacji  programu dotacyjnego Kultura Dostępna.

W czasie dwudniowej wycieczki  uczestnicy obejrzeli spektakl  pt. Pchła Szachrajka oraz zwiedzili pomieszczenia Teatru Muzycznego. 

Uczestniczyli w warsztatach o tajemnicach wypieku Rogali Świętomarcińskich połączonych z elementami gwary i historii Poznania.

Zajęcia odbywały się w pięknej renesansowej kamienicy z widokiem na Ratusz i koziołki. Zakończyły się degustacją rogali.

Później spacerowaliśmy po Starym Rynku, który wciąż pozostaje przedmiotem niekłamanej dumy Poznaniaków i podziwu licznie odwiedzających go turystów.

Następnego dnia zwiedzaliśmy zlokalizowaną w najstarszej części miasta, nad rzeką Cybiną - Bramę Poznania.

Brama Poznania to pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, które przy pomocy nowych technologii łączy opowieść o dziejach katedralnej wyspy, rozwoju miasta Poznania z historią  początków Państwa Polskiego. Przewodnik w bardzo atrakcyjny i przystępny sposób wprowadził nas w tę tematykę.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła położona na Trakcie Królewsko- Cesarskim na którym znajduje się również  urządzona w zabytkowym, dziewiętnastowiecznym budynku „Kawiarnia na Trakcie”, gdzie skosztowaliśmy domowych wypieków.

kliknij aby powiększyć


Kalisz 09.11.2017r.


To drugi wyjazd w ramach programu dotacyjnego Kultura Dostępna.

 Naszą przygodę zaczęliśmy od  Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, gdzie  zwiedziliśmy  pracownię artysty,  wystawę czasową  związaną z obchodami 30 – lecia Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego w Kaliszu. Wzięliśmy udział w warsztatach graficznych „ Podstawy techniki graficznej”.   

Zajęcia zafascynowały wszystkich uczestników, niektórzy wykonali kilka grafik. Dowiedzieliśmy się, że  ok. 100 pierwszych odbitek matrycy uznawanych jest jako oryginał.  Uczestnicy zajęć pracowali na tackach styropianowych imitujących matryce. Dużo radości sprawiło nam korzystanie z rylców, farby drukarskiej i prasy, a później podpisywanie swoich prac, które zdobią korytarze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Ostrzeszowie. 

Drugim punktem programu była wizyta w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. H. Melcera.  Pani Katarzyna Wieczorek zaprosiła nas na koncert w wykonaniu uczniów tej szkoły, którego mottem przewodnim były klimaty cygańskie.  Po koncercie, miłej rozmowie z artystami  pani Wieczorek oprowadziła nas po szkole, odkrywając jej historię, anegdoty i ciekawostki. Ostatnim punktem programu było kino kino Helios , gdzie obejrzeliśmy    film w wersji  3D pt. Miedzy nami wampirami.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu, posilając się po drodze na życzenie uczestnikówwycieczki oczywiście w Mac Donalds. 

Z niecierpliwością czekamy na następny wyjazd – tym razem do Łodzi.
kliknij aby powiększyć


14.11.2017r. Łódź


Członkowie Stowarzyszenia Radość Niepełnosprawnym oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Ostrzeszowie pojechali do Łodzi.

To trzeci wyjazd realizowany w ramach programu dotacyjnego - Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod hasłem Kultura Dostępna

 

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia budynku Planetarium C1.

Po krótkim przygotowaniu prowadzący zaprosił nas do Sali, gdzie obejrzeliśmy projekcję seansu „ Gwiazdozbiór jesiennego nieba ”.

W trakcie pokazu omawiane były wybrane gwiazdozbiory widoczne jesienią po zachodzie Słońca: Pegaz, Andromeda, Perseusz, Wieloryb. Oprócz obiektów widocznych nieuzbrojonym okiem, oglądaliśmy m.in. najnowsze egzoplanety, kolizję dwóch galaktyk. Ta wizyta dała nam zupełnie nowe spojrzenie na naukę o kosmosie.

Co może być przyjemniejszego od oglądania rozgwieżdżonego nieba, połączonego dodatkowo z nawiązaniem do znanych  mitów i legend.

Drugim punktem wyjazdu była wizyta w Teatrze DOM, gdzie mieliśmy przyjemność obejrzeć działającą trzeci rok grupę Impro Atak. Przedstawienia, tego zespołu to zdobywająca sceny całego świata szalona zabawa teatralna, w której to nie dramaturg czy reżyser, ale „publiczność rządzi”, czyli decyduje o przebiegu całego przedstawienia. Każdy spektakl jest dlatego jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny. Zadaniem aktorów jest zagranie postaci, jakie widzowie wymyślą i scen, o jakie poproszą. Prowadzi to często do komicznych, groteskowych i absurdalnych sytuacji, a aktor musi się w tym odnaleźć.

Podglądanie aktora i procesu tworzenia to jedna z dodatkowych przyjemności towarzyszących uczestnictwu w widowiskach teatru improwizowanego.

Ostatnim miejscem naszej wycieczki było muzeum animacji , które pełni bardzo ważną rolę w dorobku kinomatografii polskiej - gromadzi pamiątki instytucji jaką jest Se-ma-for.

Nowym doświadczeniem były warsztaty  robienia krótkiej animacji. Zajęcia rozpoczęły się od lepienia kolorowych , plastelinowych kulek, które umieszczane na szablonach liści tworzyły piękne jesienne kompozycje. Każdy kolejny etap pracy był zapisany komputerowo -  tak powstała seria obrazków stworzyła film animowany.

Następnie oprowadzeni przez przewodniczkę, zwiedzaliśmy budynek muzeum gdzie zobaczyliśmy bohaterów bajek oglądanych w telewizji. Poznaliśmy też tajniki powstawania scenografii  oraz  bajek.

Zwiedzanie zakończyliśmy w sali kinowej muzeum gdzie oglądaliśmy dwa filmy animowane „ Parauszek” i drugi, którego twórcami  byliśmy my sami.


 

kliknij aby powiększyć


Wrocław 6.12.2017r.